ВО "Свобода"

ENG

26 лютого
Олег Панькевич: Чи буде належна реакція на шовіністичний шабаш поляків у Гуті Пеняцькій?
Олег Панькевич: Чи буде належна реакція на шовіністичний шабаш поляків у Гуті Пеняцькій?

Українська влада мала б гостро відреагувати на шовіністичний шабаш поляків у Гуті Пеняцькій. Про це заявив 26 лютого 2018 року заступник Голови ВО "Свобода" з питань національної пам'яти Олег Панькевич, коментуючи акцію за участи польських посадовців у Гуті Пеняцькій Бродівського району на Львівщині, де прозвучали звинувачення на адресу українців у знищенні понад тисячі мирних поляків. Утім, націоналіст вважає, що марно очікувати від нинішньої влади на ноти протесту та оприлюднення переліку небажаних осіб.

"Це вперше брехлива антиукраїнська версія подій у Гуті Пеняцькій прозвучала від президента Польщі! Українців безпідставно звинувачено у страшному злочині ‒ геноциді мирного населення (дослівно ‒ "вбивали за те, що були поляками").

Поляки вже не згадують про формулу "Прощаємо і просимо прощення", яка проголошувалася майже два десятиліття тому вустами Папи Івана Павла ІІ і яку вживали і польські, й українські учасники діялогу. Насправді бачимо, чим закінчилося прощення, яке лунало лише з боку українців. Змусити українців перепрошувати за гріхи, яких не було, - це було стратегією Польщі. Зараз вони поширюють нову тезу: "правда визволить нас". Але польська сторона лукавить, оскільки вона на законодавчому рівні заборонила говорити правду, встановила кримінальну відповідальність за незручну для поляків правду", ‒ зазначив Олег Панькевич.

За його словами, у випадку Гути Пеняцької ніхто в Польщі не зацікавлений провести дослідження, щоби дізнатися, що насправді відбувалося, і вже цілком очевидно, що офіційна Варшава воліє спиратися на міт про "вбивство тисячі поляків", аніж на висновки науковців.

"Досі не було досліджень, немає доказів причетности українців до вбивства. Виглядає, що ніхто й не збирається розслідувати цей злочин, шукати винних. Скажімо, відомий факт, що в Гуті стояв великий загін совєцьких партизанів Мєдведєва разом з Армією Крайовою і Людовою, що свідчить про співпрацю польських шовіністів із совєцькою окупаційною владою. Та про це не говорять, як і про звірства польських окупантів проти українців. Але як правда ‒ то правда! Чому ніхто навіть не намагається шукати тих тисячу жертв, про які заявляє польська сторона, адже останки ‒ це доказ злочину? Та тому що полякам вигідний давно сформований міт, який зараз звучить як доконаний факт від польського президента".

За словами свободівця, ці українофобські заяви є наслідком злочинної бездіяльности української влади в питаннях національної пам'яти.

"Толерування українофобської політики Польщі матиме руйнівні наслідки для України ‒ як усередині держави, так і в очах світової спільноти. Йдеться не тільки про втрати для міжнародного іміджу, а й можливі юридичні наслідки звинувачень у геноциді ‒ позови до міжнародних судів, вимоги відшкодувань тощо. Відповіддю на звинувачення, що пролунали від польського президента, мала би бути жорстка реакція українського МЗС, оприлюднення переліку осіб, які є небажаними в Україні та ин. Однак навряд чи ми цього дочекаємося від чинної влади", ‒ констатував націоналіст.

Прес-служба Львівської обласної організації ВО "Свобода"